5 kroków do lepszego filmowania telefonem

07-01-2020

Filmowanie telefonem już na stałe wbija się w branżę filmową, a same smartfony coraz częściej są traktowane jako narzędzie pracy, a nie zabawka, która jest jedynie ciekawostką. Postanowiliśmy w krótkich, pięciu krokach przedstawić Wam patenty, które mogą pomóc Wam tworzyć jeszcze lepsze filmy przy użyciu telefonów!


1. Zaplanuj swoją pracę!

Niezależnie od tego czy jesteś w trakcie komercyjnego zlecenia, czy nagrywasz właśnie swój pamiętnik z wakacji. Twój film zawsze będzie wyglądał lepiej, jeżeli wcześniej go zaplanujesz! :) Zrób listę sprzętu, jeżeli to możliwe to wykonaj listę ujęć, które chcesz zrobić w danych miejscach. Jeżeli posiadasz zdolności plastyczne, to możesz nawet rozrysować sobie jak mają wyglądać kolejne ujęcia (taka rozpiska nazywa się "storyboard"). Takie odpowiednie rozplanowanie zdjęć sprawi, że Twój montaż będzie znacznie lepszy, a na zdjęciach nic Cię nie zaskoczy!2. Zadbaj o światło!

Obiektyw telefonu nie jest specjalnie światłoczuły... Oznacza to tyle, że w ciemnych miejscach nagrania ukazują się niepożądane szumy. Aby tego uniknąć warto przewidzieć jakie światło przyda nam się do konkretnego projektu. Czasem wystarczy, że zabierzemy ze sobą małą lampę mocowaną na telefonie, a czasem potrzebujemy czegoś większego. Ustawiając światło warto pomyśleć o jego znaczeniu artystycznym. Światło w filmie jest bardzo szeroką dziedziną ale pozwala ono na całkowitą zmianę odbioru kadru przez widza.

 

3. Zadbaj o dźwięk!

Nic tak nie denerwuje odbiorcy jak wypowiedź bohatera filmu, w którą trzeba się wsłuchiwać aby zrozumieć cokolwiek... Przyznaj, że też trafiłeś kiedyś na taką produkcje, po której obejrzeniu miałeś ochotę napisać komentarz w stylu "Dźwięk to chyba nagrywałeś mikrofalówką!" ;) W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo rozwiązań tego typu problemów, dzięki szerokiej ofercie mikrofonów do smartfonów dostępnych na rynku. Mikrofon kierunkowy typu shotgun, mikrofony dookólne, małe mikrofony krawatowe, a nawet bezprzewodowe mikroporty... Wszystkie te urządzenia można już podłączać bezpośrednio do naszych smartfonów!

 

4. Zadbaj o odpowiednią postprodukcję!

Jak wcześniej wspominałem, odpowiednie zaplanowanie zdjęć znacznie ułatwi Ci montaż. Mimo to, warto poświęcić na niego nieco więcej czasu. Zapytaj swojego brata/siostry, chłopaka/dziewczyny, kolegi/koleżanki jak mu się podoba Twój film i co by w nim zmienił, osoby postronne odbierają go tak samo jak Twoi widzowie, więc warto ich wysłuchać. Zadbaj o dobrą, legalną muzykę (np. z bazy YouTube), odpowiednią korekcję kolorów, a jeżeli dodajesz jakieś animacje, to przypilnuj aby wyglądały one efektownie jak na dzisiejsze czasy, a nie "po prostu były".

 

5. Rób.

Nie ma lepszego treningu do polepszania swojego warsztatu filmowego niż robienie filmów. Próbuj robić ciekawe sklejki z nudnych zajęć, oglądaj dużo filmów i analizuj jak osiągnięto konkretne efekty. Inspiruj się pracami ludzi bardziej doświadczonych, ale ich nie kopiuj! Najpotężniejszą bronią zestawu kamerowego jest operator, więc przede wszystkim szlifuj swój warsztat, a sprawy sprzętowe odłóż na drugi plan.

 

Więcej porad przeczytasz w naszym darmowym Ebooku "Co Ty wiesz o filmowaniu?".