Jak robić zdjęcia telefonem? Lekcja 3: Oświetlenie

04-03-2020

Nie ma światła – nie ma zdjęcia. Ciężko się z tym nie zgodzić - dobre światło ma znaczenie szczególnie w przypadku fotek robionych telefonami, gdzie soczewka aparatu jest bardzo mała i wpada do niej znacznie mniej światła niż w przypadku tradycyjnego aparatu z dużym obiektywem. Dlatego właśnie w przypadku fotografii mobilnej, tak ważne są warunki pogodowe i to, jak wygląda niebo. Najlepiej gdy jest ono z atrakcyjnymi wizualnie formacjami chmur, ale bezchmurne niebo nadal będzie dużo lepsze od pełnego zachmurzenia. Warto pamiętać, że jeśli chcesz nadać zdjęciom niepowtarzalnego klimatu, to pora dnia ma decydujące znaczenie.

 

Ciekawostka! W zależności od tego w jakiej szerokości geograficznej się znajdujemy, mamy inne światło i zupełnie różne zachody słońca. Generalnie, im bliżej równika, tym światło do zdjęć jest lepsze, a wschody i zachody słońca bardziej spektakularne. Nie bez znaczenia jest czystość powietrza, dlatego jeśli chcemy zrobić ładne zdjęcia w Polsce, to zdecydowanie najlepsze będą rejony wypoczynkowe, gdzie znajduje się mało ośrodków przemysłowych lub wcale ich nie ma.

 

Balans bieli

Jeśli miałbym wymienić jeden parametr, nad którym warto panować od samego początku swojej przygody z fotografią mobilną, to byłby to właśnie balans bieli. Dlaczego? Gdy robisz zdjęcie w momencie kiedy jest mocne światło, na jasnych fragmentach zdjęcia powstają białe plamy zwane fachowo przepaleniami. To sytuacja nie do odratowania. Przepalenia powodują, że na zdjęciu nie zapisują się szczegóły i żadna obróbka ani nawet najlepszy program na to nie pomoże. Co w takim razie zrobić, aby uchwycić aparatem niebo z chmurami, czy jasne ubranie ze szczegółami? Wystarczy, że dotkniesz palcem na ekranie telefonu fragment, gdzie jest biała plama i balans bieli automatycznie dostosuje jasność zdjęcia do otoczenia. W iPhone masz możliwość regulacji jasności obrazu bezpośrednio po kliknięciu na miejsce do złapania ostrości - po prawej stronie pojawi się ikona słońca i przesuwając ją w górę rozjaśnisz zdjęcie, a w dół przyciemnisz. W nowych Samsungach nad przyciskiem do robienia zdjęcia jest specjalny suwak do ustawiania jasności zdjęcia, warto abyś z niego korzystał.

 

Wskazówka: ciemniejsze zdjęcie będzie zawsze lepsze od zbyt jasnego. Dzięki programom do obróbki, a nawet najprostszej edycji w telefonie bez problemu wyciągniesz detale i rozjaśnisz fotografię.

 

Pora dnia

Kiedy najlepiej robić zdjęcie? Generalnie nie ma złej pory, ale w ciągu dnia są lepsze i gorsze momenty na fotografowanie. Golden hour, a po polsku złota godzina, to Święty Graal każdego fotografa, zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora. Co to tak dokładnie jest? Otóż, jest to moment w ciągu dnia, kiedy światło jest wyjątkowo miękkie, plastyczne i rysuje widowiskowy obrazek. Warto wykorzystać ten moment na zrobienie perfekcyjnej fotografii krajobrazu, czy portretu. Golden hour w zależności od pory roku i rejonu świata, trwa zazwyczaj 40 do 60 minut po wschodzie słońca i analogicznie 40 do 60 minut przed zachodem. Jest to zdecydowanie najlepszy czas w ciągu dnia na robienie zdjęć. Udane zdjęcie to jednak przede wszystkim właściwy moment, a ten może zdarzyć się w każdej chwili. Złota godzina to na swój sposób wariant bezpieczny, choć wiadomo, że w dalszym ciągu nie gwarantuje sukcesu.

 

Teoretycznie najgorszą porą jest samo południe i okolice, gdy słońce jest w zenicie, a światło pada z góry i jest bardzo mocne, przepalając białe elementy w kadrze. Podręcznikowo nie jest to najlepszy moment na portret, ale jeśli jesteś w ładnym miejscu i później do niego nie wrócisz, wystarczy że Twój model/modelka stanie w cieniu. Dzięki temu cała sylwetka będzie równo oświetlona, a kolory możesz rozjaśnić podczas obróbki w telefonie.

 

 

Ciekawostka! W Internecie znajdziesz specjalne aplikacje i strony, które dokładnie wyznaczają golden hour w wybranym mieście na całym świecie w zależności od dnia i miesiąca. Jedną z nich jest darmowa strona http://www.golden-hour.com.

 

 

 

 

Ustawienie postaci względem słońca

Częsty błąd jaki widzę na zdjęciach znajomych z wyjazdów (mam wrażenie, że właśnie wtedy robimy sobie najwięcej fotek), to całkowicie zaciemniona sylwetka. Powód jest prosty - złe ustawienie względem słońca.

 

Jak tego uniknąć? Po pierwsze, ustaw się ze słońcem - tak, aby cień mieć za sobą, a słońce padało bezpośrednio na twarz. W takim ustawieniu warto zdjąć nakrycia głowy, bo rzucają na twarz cień. Dobrze jest natomiast założyć okulary przeciwsłoneczne – przymrużone oczy i wykrzywiona przez blask słońca mina nie wyglądają atrakcyjnie . Gdy chcesz zrobić zdjęcie w okolicach południa, ustaw się w cieniu i uważaj na przepalenia światła na skórze (balans bieli ). Oczywiście wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli zdjęcie ma być udaną relacją z wyjazdu, to powyższe porady jak najbardziej są zasadne, ale jeśli szukasz artystycznego wymiaru fotografii, to po prostu baw się, ekperymentuj i próbuj na różne sposoby.

 

Efekt flary

Złote refleksy światła to efekt optyczny, który powstaje przy zdjęciach robionych w stronę słońca poprzez kontakt promieni światła z soczewką obiektywu. Ze względu na wielkość aparatu w telefonie, do tej pory efekt ten był niedostępny dla mobilnych fotografów. Rynek akcesoriów jednak nie śpi i od pewnego czasu możesz doposażyć swój smartfon w zewnętrzny, nakładany na obudowę obiektyw szerokokątny, który taki efekt zapewnia. Jest to rodzaj obiektywu, który pozwala pokazać na zdjęciu dwa razy więcej obrazu niż standardowa soczewka. Użycie go niejako oddali Cię od fotografowanych obiektów, budynków etc.

 

 

 

Złote refleksy, określane mianem efektu flary, są pożądane w sytuacjach, gdy chcesz podkreślić cudowną, słoneczną aurę, wysoką temperaturę i wakacyjny klimat zdjęcia. Z efektem flary często możesz spotkać się w filmach, gdzie operatorzy wykorzystują go do uatrakcyjnienia obrazu.

 

Zdjęcia pod światło

Chwilę wcześniej pisałem, że robienie zdjęć pod światło jest błędem i faktycznie nim jest w gdy fotografujemy ludzi w celu relacji i zapisu miłych momentów. Jednak natura, obiekty i krajobrazy mogą wyglądać całkiem atrakcyjnie, gdy mają słońce lub inne źródło światła „za plecami”. Jedyne o czym musisz wtedy pamiętać to ustawienie balansu bieli, aby uniknąć przepaleń. Efekty takich zdjęć potrafią zaskoczyć i będą stanowić ciekawe tło do relacji na Instagramie lub wizualnie atrakcyjny przerywnik w zdjęciach z wyjazdu. Tutaj zdecydowanie możemy mówić o artystycznym aspekcie. Jeśli zaś chcesz zrobić portret pod światło z widowiskowym efektem flary, to zrób to w czasie golden hour.