Wyciekły zdjęcia i parametry iPhone XI / 11

20-08-2019

Jesienna premiera nowego smartfona od Apple nadchodzi wielkimi krokami. Jak to zwykle bywa, wyciekły zdjęcia i parametry iPhone XI.

Chociaż producent nie podał jeszcze oficjalnego komunikatu dotyczącego parametrów iPhone XI, rozmaite źródła oferują już całkiem szczegółowe informacje. Sporo wiadomo o multimediach i innowacjach planowanych w iPhone 11. Niemal pewne jest to, jakie ekrany znajdą się na froncie telefonów z linii 11. Przypuszcza się też dostosowanie smartfonów do obsługi jednego z najbardziej cenionych akcesoriów od Apple. Nieco mniej pewne są główne podzespoły takie jak procesor. Stylistycznie rewolucji nikt się nie spodziewa - mamy już rendery, które mogą sugerować wygląd nowych telefonów z jabłkiem.

iPhone XI, iPhone XI Max i iPhone XR

W 2019 roku spodziewamy się premiery trzech modeli iPhone: iPhone XI, iPhone XI Max i iPhone XR. Można nazwać je bezpośrednimi następcami modeli iPhone XS, XS Max oraz iPhone XR. Najmniejszy z nowych smartfonów, XI, ma oferować wyświetlacz o przekątnej 5,8 cala lub 6,1 cala. Nieco większy, czyli XI Max, zaoferuje wyświetlacz 6,5 cala. W obu przypadkach mają to być panele typu OLED.

Nieco inaczej będzie w modelu iPhone XR, który ma dostać wyświetlacz LCD o przekątnej 6,1 cala. Wszystkie, bądź jedynie te droższe, otrzymają ekran z odświeżaniem 120 Hz, który w świecie smartfonów wciąż jest rzadkością. Niestety nic nie wskazuje na to, aby producent pozbył się wreszcie notcha czyniąc ekran zupełnie bezramkowym.

A może iPhone Pro?

Wspomniane wyżej nazewnictwo, choć analogiczne do zeszłorocznych modeli, wcale nie jest oczywiste. Na tajemniczym koncie na Twitterze (CoinX) pojawił się wpis, który sugerowałby premierę smartfonów iPhone, iPhone Pro oraz iPhone R/Air. Być może do nazwy dołączy oznaczenie rocznikowe. Klienci szukający najlepszego smartfona z oferty kalifornijskiego producenta będą mogli nabyć tym samym iPhone Pro 2019.

Czy informacja o nowych nazwach jest rzetelna? Na tym samym koncie ujawniono w zeszłym roku prawidłowe nazwy modeli z 2018 jeszcze przed ich premierą. Co więcej, producent stosuje dopiski Pro już w trzech liniach produktowych: tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych.

iPhone XI ze wsparciem dla Apple Pencil

To jedno z najciekawszych doniesień odnośnie nowego modelu Apple. Niektóre źródła twierdzą, że producent planuje dodać w nowych smartfonach wsparcie dla Apple Pencil, które było do tej pory zarezerwowane dla tabletów – iPadów. Nie wiadomo jeszcze jaki miałby być rysik dla iPhone XI oraz czy chowałby się w bryle telefonu, tak jak ma to miejsce w przypadku Galaxy Note 10.

iPhone XI niestety bez gniazda USB-C

Po tym, jak Apple zdecydowało się wyposażyć jednego ze swoich iPadów w gniazdo USB typu C, technologiczny świat liczył na konsekwentne powielanie tego pomysłu. Żadne wiarygodne źródło nie podaje pozytywnej odpowiedzi co do obecności gniazda USB zamiast Lightning. Wszystko wskazuje na to, że Apple znów zdecydowało się na swój autorski port. To nie koniec rozczarowań. Znów zabraknie również gniazda Mini Jack 3,5 mm. Pocieszeniem może być wodoodporność obudowy – według przecieków – we wszystkich trzech smartfonach.

iPhone XI – ile będzie miał aparatów?

Internet pełen jest wizualizacji nowych modeli iPhone. O ile spekulowany design różni się w zależności od źródła informacji, o tyle jest jedna wspólna zależność. Mowa o sporej „wyspie” na obiektywy na tylnej pokrywie smartfonów. Podobnie jak w telefonie Huawei Mate 20 na tyle znajdzie się kwadratowa, wypukła powierzchnia z obiektywami.

Jeśli chodzi o fotograficzne zaplecze, mówi się nawet o 3 tylnych obiektywach! Dokładne parametry tych aparatów pozostają jednak zagadką. Wiadomo, że Apple może pokusić się o zastosowanie specjalnej kamery do rozszerzonej rzeczywistości oraz że z przodu mogą znaleźć się dwa obiektywy. Czy w każdym z nowych smartfonów, czy też tylko w najdroższej wersji, pokaże czas.

Nowszy procesor, system z aktualizacją

Całkiem pewne, że sercem nowych modeli będzie 7nm procesor Apple A13 Bionic. Najodważniejsze doniesienia poruszają temat technologii EUV, w której to miałby rzekomo zostać wykonany tenże procesor. EUV, czyli Extreme Ultraviolet lithography), pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne wykonanie procesora. W praktyce przekłada się to przede wszystkim na wyższą wydajność jednostki, ale też na jej energooszczędność. To drugie w przypadku przeciętnej baterii iPhone’ów ma spore znaczenie.

Kolejną innowacją będzie system – IOS 13. Nie jest niespodzianką, bo został zaprezentowany po raz pierwszy już w czerwcu 2019 roku. Należy natomiast odnotować, że iPhone XI, iPhone XI Max i iPhone XR (względnie iPhone 2019, iPhone Pro 2019 i iPhone R) będą pierwszymi z fabrycznie zainstalowanym IOS  13. Nowe Animoji, Memoji i Animoji Stickers oraz przeprogramowane aplikacje natywne, takie jak Przypomnienia czy Notatki, to tylko niektóre ze zmian.

iPhone XI – jak będzie wyglądał?

Jeszcze nie czas na stylistyczną rewolucję. Smartfony Apple z linii 11 nie będą innowacyjne wizualnie. Na przedzie wciąż spodziewamy się podbródka (notcha) – zwłaszcza wobec informacji, że mają pojawić się dwa aparaty do selfie. Nie będzie oczywiście przycisku początek. Nie wiadomo czy i gdzie znajdzie się czytnik linii papilarnych.

Największe, choć wciąż niewielkie, zmiany zajdą z tyłu. Aparaty znajdą się na wspomnianej już kwadratowej wyspie. Zostanie umieszczona tam również dioda doświetlająca. Obudowa będzie szklana. Poza ramką, która zostanie wykonana z aluminium. Smartfony będą wciąż estetyczne, lecz dla wielu już nudne.

iPhone XI – na co czekamy najbardziej?

iPhone XI, iPhone XI Max oraz iPhone XR 2019 z pewnością będą wydajnymi urządzeniami. Warto liczyć na wsparcie dla rysika Apple Pencil, który, na wzór smartfona Samsung Galaxy Note 10, uczyniłby telefony Apple znacznie bardziej funkcjonalnymi. Ciekawią też pogłoski o kamerze do rozszerzonej rzeczywistości – jeżeli Kalifornijczycy zrobią z niej dobry użytek, smartfony będą mogły zaskoczyć. Trzecim najważniejszym obiektem zainteresowań są obiektywy nowych iPhone’ów. Jakie będą? Czy w połączeniu z odświeżonym i ulepszonym oprogramowaniem zaoferują najlepszą jakość zdjęć na rynku?

O tym wszystkim przekonamy się pod koniec września, gdy odbędzie się premiera nowych modeli iPhone XI, iPhone XI Max oraz iPhone XR.